نحوه چیدمان مبلمان به ۱۰ روش ساده و اصولی 

 

1479439046

 

درست مانند یک کاغذ سفید، یک اتاق خالی هم می تواندیک فرصت یا یک چالش باشد. راه های زیادی برای نحوه چیدمان مبلمان خانه وجود دارد اما چطور بدانیم که از کجا باید شروع کنیم؟ در این مطلب به معرفی قوانین اصولی در نحوه چیدمان مبلمان می پردازیم و به ۱۰ نکته ساده و کاربردی تقسیمشان می کنیم تا فهم آنها راحت تر باشد. با مشاهده و خواندن این مطلب متوجه خواهید شد هر وسیله ای را باید کجا قرار داده و چه وسیله هایی را اصلا نباید قرار بدهید، با فهم موضوع، وسایل و مبلمان خانه خود را خیلی دقیق تر انتخاب خواهید کرد.

 

vgk2zt

 

البته ذکر این نکته ضروری است که این راهنمایی ها شما را یک شبه به یک طراح داخلی تبدیل نمی کند، بلکه فقط راه درست را نشان داده و کمک می کنند تا به نتیجه ای درست و کاربردی برسید بدون اینکه متحمل استرس زیادی شوید. تنها با این روش است که می توانید دکوراسیون و چیدمانی حرفه ای داشته باشید طوریکه بقیه گمان می کنند یک طراح داخلی را استخدام کرده اید. در پنج بخش زیر به معرفی ده نکته اساسی می پردازیم.

در اولین بخش با کارایی و نقطه کانونی در دکوراسیون آشنا خواهیم شد. برای کارامد بودن نحوه چیدمان مبلمان باید در مورد استفاده ای که قرار است از فضا بکنید شفاف سازی کنید. با این کار بهترین نوع مبلمان مشخص شده و به میزان فضای کافی برای نشستن پی خواهید برد. نکته بعدی در مورد نقطه کانونی یا همان فوکال پوینت است. یک شومینه، تلویزیون یا هر وسیله دکوری دیگری می تواند بعنوان نقطه کانونی انتخاب شده و باقی لوازم بر اساس آن چیده شود. اگر می خواهید تلویزیون این نقش را ایفا کند، فاصله مناسب برای چیدن مبلمان باید متناسب با سایز صفحه نمایش باشد، برای مثال اگر تلویزیونی ۴۰ اینچ دارید باید مبلمان خود را در فاصله سه برابری یعنی ۱۲۰ اینچی (سه متری) قرار بدهید.

 

great-seat-designs-5-1024x576

 

دو نکته مهم دیگر تقدم و تقارن هستند. همیشه سعی کنید بزرگترین تکه مبلمان را اول جاگذاری کنید، برای مثال مبل راحتی در اتاق نشیمن یا تخت خواب در اتاق خواب. این قطعات بزرگ باید همیشه روبروی نقطه کانونی دکوراسیون خانه قرار بگیرند، اگر خانه کوچکی دارید حتما مبلمان را با فاصله نسبت به دیوار قرار بدهید. اما تقارن همانطور که از اسمش پیداست در مورد ایجاد نظمی مشخص در نحوه چیدمان مبلمان است البته تقارن بیشتر مناسب اتاق های رسمی خانه مانند پذیرایی است، ولی در اتاق های دیگر مانند نشیمن چینش غیر متقارن بهتر جواب می دهد چرا که فضا را دوستانه نشان می دهد.

ترافیک و تنوع در محیط دو عامل مهم دیگر در نحوه چیدمان مبلمان هستند. به روانی رفت و آمد در اتاق باید اهمیت زیادی بدهید، رفت و آمد در اتاقنباید توسط مبلمان مختل شود.برای رفت و آمد آسان خوب است فاصله ای به اندازه یک متر را اطراف مبلمان آزاد بگذارید، توجه داشته باشید عبور و مرور باید اطراف مبلمان باشد و نه از بین آن. تنوع در چیدمان را می توانید بوسیله مبلمانی با سایزهای متفاوت ایجاد کنید، آیتم های بلند و بزرگ را با قرار دادن وسیله ای به همان اندازه در طرف دیگر اتاق هماهنگ سازی کنید، از قرار دادن دو قطعه بزرگ در چیدمان کنار هم شدیدا خودداری کنید.

 

chidaneh-66243-91b547b684174cf586087dd2d458531b1024x539

 

تضاد مفهوم مهمی در دکوراسیون داخلی است، برای ایجاد آن کافی است خطوط صاف و انحنا دار را با یکدیگر ترکیب کنید. مثلا اگر مبلمان منزل مدرن است یک میز گرد و دایروی جلوی آنها قرار بدهید. اگر مبلمان انحنا دار است، از میز مستطیلی و گوشه دار استفاده کنید. دسترسی آسان به لوازم نکته مهم دیگر است، برای مثال میز جلو مبلی باید در فاصله ای مناسب نسبت به مبل ها قرار بگیرد، این فاصله به طور معمول استاندارد برابر با ۴۰ سانتی متر است. با این کار فضای کافی برای قرار گیری پاها نیز فراهم شده است.

 

1400953613692

 

گردش و دور زدن اطراف چیدمان نیز باید به آسانی صورت بگیرد، در اتاق غذاخوری فاصله ای ۷۰ سانتی بین میز و دیوار باید حتما رعایت شود. در اتاق خواب نیز فاصله ای به اندازه ۵۵ سانت بین تخت خواب با دیوارهای کناری باید وجود داشته باشد. و در نهایت مورد آخر طراحی و رسم چیدمان منزل بروی کاغذ است قبل از اینکه نیاز به حرکت مبل یا وسیله ای باشد. اندازه گیری ابعاد اتاق، مشخص کردن مکان پنجرها،  درب ها و حتی پریز و کلیدهای برق نیز در این طراحی باید کشیده شوند. با این کار هم کار کمتری انجام خواهید داد و هم لذت بیشتری خواهید برد.

 

 

 

1-96

 

furniture-decor

 

mo21666

 

Imgii03_1

 

مدل-مبل-راحتی-مدرن-13-460x280

metiadmin

Leave A Comment