مبل سلطنتی یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سبک‌های مبلمان در بین خانواده‌های ایرانی می‌باشد که به جرئت می‌توان گفت در هر خانه‌ای یکدست از آن دیده می‌شود. اگر نگاهی به دکوراسیون خانه‎های ایرانی در ۲۰-۳۰ سال گذشته بیندازید، متوجه خواهید شد که مبل سلطنتی به خوبی توانسته جای خود را در بین خانه‌های ایرانی باز کند. اتاق‌ پذیرایی ایرانی گواهی روشن بر این ماجراست. اتاق پذیرایی ایرانی همیشه با مبلمان سلطنتی مزین می‌شود و دکوراسیونی زیبا و رومانتیک را می‌سازد. البته امروزه مبلمان سلطنتی برای بخش‌های مختلفی از دکوراسیون خانه از اتاق نشیمن و پذیرایی گرفته تا اتاق خواب نیز بکار برده می‌شود و طراحی‌های جالب و پیچیده‌ی از آن به شکل تختخواب، مبل، کنسول، بوفه، میز و صندلی رایج است.

moble2

همانطور که از نام مبل سلطنتی مشخص است، شما با سبکی مجلل، اشرافی، لوکس و بسیار منحصربفرد روبرو هستید که ظاهر آن هر کسی را شگفت‌زده می‌کند. مبل سلطنتی بیشتر از اینکه یک سبک مبلمان باشد، به عنوان هنری اصیل در بین ایرانی‌ها شناخته می‎شود. نقش‌ونگارهای زیبای روی چوب که هنر دست نجاران می‌باشد با وسواس و ظرافت خاصی انجام می‌شود و نتیجه مبلمانی بی‌همتا می‌باشد. اگر شما نیز به دنبال ایجاد شیک‌ترین دکوراسیون اتاق نشیمن یا پذیرایی‌تان هستید، مبلمان سلطنتی بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

با اینکه این سبک مبلمان سال‌های سال است که در دیزاین خانه‌ ایرانی بکار برده می‌شود اما همچنان مدروز و انتخاب اول بیشتر خانواده‌های ایرانی می‌باشد. مبلمان سلطنتی امروزه به دکوراسیون اداری نیز راه یافته است و برای تزئین محیط کار نیز استفاده می‌شود. جالب است بدانید که برعکس ایران در کشورهای اروپایی مبلمان راحتی به این سبک ترجیح داده می‌شود.

مبل استیل، کلاسیک و سلطنتی از جمله‌های اصطلاحاتی هستند که در دکوراسیون داخلی زیاد نام آن‌ها شنیده می‌شوند. بهتر است بدانید که مبلمان استیل و سلطنتی در واقع یکی هستند و هیچ تفاوتی بین آن‌ها وجود ندارد. البته بیشتر مردم گمان می‌کنند که مبل استیل برای مبلمانی با اسکلتی از جنس استیل بکار برده می‎شود. نه اصلا اینگونه نیست. در واقع مبلمان سلطنتی به خاطر خوش استایل بودنشان به این نام خوانده می‎شوند. لغت استیل همان استایل انگلیسی (Style) می‌باشد که به مرور زمان در بین مردم تغییر شکل داده است.

مبلمان سلطنتی و کلاسیک نیز تقریبا یکی می‌باشند اما با این حال تفاوت‌هایی آشکاری دارند که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند. مهم‌ترین تفاوت‌‌های این دو مبلمان به میزان منبت‌کاری و چوب استفاده شده و در نتیجه قیمت آن‌ها برمی‌گردد. معمولا منبت‌کاری و طرح‌های مبلمان سلطنتی بسیار پیچیده‌تر از مبلمان کلاسیک هستند. همچنان میزان چوب بکار برده شده در مبلمان سلطنتی بسیار بیشتر از سبک کلاسیک می‌باشد و همین باعث می‌شود که مبل سلطنتی بسیار سنگین باشد. این دو فاکتور روی قیمت مبل تاثیر گذاشته و معمولا سلطنتی‌ها نسبت به همتایان کلاسیک خود گران‌تر هستند.علاوه بر این موارد، مبل کلاسیک در اندازه‌های کوچکتری تولید می‌شود و در مقایسه با مبلمان سلطنتی فضای زیادی را اشغال نمی‎کند. به همین دلیل این مبلمان برای دکوراسیون خانه‌های کوچک بسیار مناسب است. امروزه به مبلمان کلاسیک مبل نیمه استیل نیز می‌گویند. دلیل نامگذاری آن به خاطر همین ویژگی‌هایی که اشاره کردیم، می‌باشد.

تاریخچه

مطمئنا طرح ابتدایی و اولیه‌ی مبلمان سلطنتی از مبلمان کلاسیک گرفته شده است. مبلمان کلاسیک اولین بار در کشورهای اروپایی طراحی و مورد استفاده قرار گرفت و پس از مدتی به خاورمیانه و کشورهای شرقی و عربی راه پیدا کرد. تخت طاووس و تخت نادری از جمله‌ اولین و مشهورترین مبلمان سلطنتی تاریخ ایران است که اکنون در موزه جواهرات نفیس در تهران نگهداری می‌شود. گفته می‌شود که قدمت مبلمان سلطنتی در ایران به دوره‌ی صفوی و قاجار برمی‌گردد. در واقع این دوره  آغازگر سفر شاهان به اروپا و همینطور حضور اروپائیان در ایران است که نتیجه‌ی آن ورود مبلمان کلاسیک به دربار صفوی و قاجار و پس از آن‌ها، پهلوی می‌باشد.

البته در آن دوران مبلمان فقط در دکوراسیون دربار، حاکمان و بزرگان آن زمان قرار داشته و استفاده از آن در بین اقشار معمولی جامعه متداول نبوده است. اصلا به دلیل حضور مبلمان کلاسیک فقط در دربار شاهان و حاکمان آن زمان بوده است که نام آن به مبلمان سلطنتی تغییر یافته است. بعد از این دو دوره و تقریبا در دوره‌ی پهلوی، استفاده از این سبک مبلمان در بین اقشار مرفه جامعه نیز رواج یافت و توانست به دکوراسیون‌ خانه‌ها نیز راه پیدا کند.

مبلمان کلاسیک بعد از ورود به ایران با تزئینات و زرق و برق زیادی روبرو شد و از آن شکل اروپایی و کلاسیک خود کاملا فاصله گرفت. همین تغییرات باعث شده است که امروزه مبلمان سلطنتی و کلاسیک کاملا با هم تفاوت داشته باشند. مبلمان کلاسیک نسبت به سلطنتی ظاهر خیلی ساده‌تری دارد و به همین خاطر نیمه استیل نامیده می‌شود. امروزه شما انواع طراحی‌های پیچیده از مبلمان سلطنتی را در بازار ایران می‌بینید که نسبت به طرح‌های اولیه کلاسیک کاملا متفاوت هستند.

IMG_20180428_123832_698

ویژگی‌های مبل سلطنتی

زیبایی

مطمئنا مهم‌ترین ویژگی مبلمان سلطنتی ابهت و زیبایی آن است که هر کسی را به خرید ترغیب می‌کند. همین ویژگی مبلمان سلطنتی را به یکی از پرطرفداران‌ترین مبلمان دکوراسیون ایرانی تبدیل کرده است. اگر شما بتوانید دکوراسیون و چیدمان مناسبی را با مبلمان سلطنتی ایجاد کنید، مطمئنا چهره‌ی متفاوتی در فضای نشیمن شما ایجاد خواهد شد.

منبت‌کاری

منبت‌کاری که به حکاکی و کنده‌کاری‌های روی چوب گفته می‌شود از زمان بشر اولیه وجود داشته است. قدمت هنر منبت‎کاری در ایران به قبل از ساسانیان برمی‌گردد. تخت جمشید و آثار شوش به خوبی نماینگر قدمت حضور این هنر زیبا در ایران می‌باشد. اوج شکوفایی منبت‌کاری به دوره صفوی برمی‌گردد که با ورود مبلمان کلاسیک به ایران، تاثیر آن در فضای زندگی بیشتر و بیشتر شده است. امروزه نیز شهر ملایر یکی از بهترین مراکز هنر منبت‎کاری می‌باشد و آن را پایتخت مبل و منبت ایران نامیده‌اند.

طراحی‌های ظریف و پیچیده‌ی روی چوب از دیگر ویژگی‌های بارز مبلمان سلطنتی است که آن را از مبل‌های راحتی متمایز می‌کند. این منبت‌کاری به صورت دستی معمولا روی پایه‌ها، دسته‌ها و تاج مبل انجام می‌شود و ظاهر شکیل و چشم‌نواری به مبل می‌دهد. همینطور این طراحی‌ها به صورت متقارن روی مبل انجام می‎شود که یکی از ویژگی‌های اصلی مبلمان سلطنتی می‌باشد. قیمت مبلمان بیشتر به نوع طراحی و منبت‌کاری مبل بستگی دارد. هر چقدر این منبت‌کاری ظریف و کوچک باشد مطمئنا قیمت مبل گران‌تر خواهد بود.

کیفیت

قسمت اصلی و بدنه‌ی مبلمان سلطنتی از چوب و پارچه تشکیل شده است. بیشتر تولیدکنندگان مبلمان از چوب راش برای ساخت مبلمان سلطنتی استفاده می‌کنند. راش چوبی بسیار مقاوم، سخت، نیمه سنگین و با رنگ کرمی مایل به قرمز است که کیفیت بی‌نظیری دارد. علاوه بر چوب راش، بسیاری از تولیدکنندگان از چوب‌های گردو، روسی، افرا، توسکا و آبنوس نیز در ساخت مبلمان سلطنتی استفاده می‌کنند. به طور کلی مبلمان سلطنتی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و شما سال‌های سال می‌توانید از آن استفاده کنید.

وزن سنگین

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، کیفیت بالای مبل سلطنتی به دلیل چوب راش است که باعث وزن سنگین آن می‌شود. به طور کلی مبلمان ساخته شده از چوب راش معمولا بسیار سنگین‌تر از همتایان آن است. همین وزن سنگین مبل سلطنتی می‌تواند نمادی از کیفیت بالای آن باشد.

ویژگی‌های ظاهری

از ویژگی‌های ظاهری دیگر مبلمان سلطنتی می‌توان به ارتفاع زیاد آن، تاج و دسته و پایه‌های مبل اشاره کرد که با ظرافت خاصی کنده‌کاری می‌شوند. تاج مبل از جمله ویژگی‌های آشکار مبل سلطنتی است که به راحتی می‌توان آن را از سایر سبک‌های مبلمان تشخیص داد. معمولا قسمت میانی مبل‌های سلطنتی دارای طراحی بسیار دقیق منبت‌کاری شده است که زیبایی و جلوه‌ی خاصی به مبل می‌دهد.

مبلمان سلطنتی معمولا به صورت نه نفره و هفت نفره به بازار ارائه می‌شود. ست نه نفره مبلمان سلطنتی از یک کاناپه سه نفره، چهار مبل و دو صندلی میزبان تشکیل می‌شود. همینطور مبل‌های هفت نفره یه شکل کاناپه سه نفره، کاناپه دو نفره و دو مبل ساخته و تولید می‌شود. البته اگر فضای اتاق پذیرایی یا نشیمن شما بزرگ باشد، می‌توانید تعداد صندلی‌های آن را افزایش دهید.

رنگ‌بندی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مبلمان سلطنتی به رنگ‌بندی آن برمی‌گردد. امروزه با توجه به تنوع پارچه و فریم چوبی طراحی‌های متنوعی از مبلمان سلطنتی در بازار موجود است و شما با ترکیب رنگ‌های متفاوتی روبرو خواهید بود. اما به طور کلی رنگ مبلمان سلطنتی در قسمت اسکلت مبل(دسته‌ها، پایه‌ها و تاج) از طیف‌های مختلف رنگ قهوه‌ای و طلایی تشکیل شده است و شما رنگ‌های دیگر را به ندرت خواهید یافت. ولی با همه‌ی این‌ها، هنوز این دو رنگ برای مردم تکراری نشده است و طرفدارای خودش را دارد. برای رنگ پارچه مبلی نیز بیشتر از رنگ‎های خنثی استفاده می‌شود اما با این حال رنگ‌های زیتونی، کرمی، سبز روشن، طلایی، قهوه‌ای، زرشکی، یشمی، برنزی و صورتی چرک نیز زیاد دیده می‌شود.

قیمت بالا

همانطور که گفتیم در ساخت مبلمان سلطنتی از مواد درجه یک و متریال خاص استفاده می‌شود تا جلوه‌ی شکیل و ویژه‌ای به مبل سلطنتی دهند. معمولا این مواد گرون هستند و سبب افزایش قیمت مبلمان سلطنتی می‌شوند. علاوه بر این، منبت‌کاری‌ها و نقش و نگار مبل که اکثرا کار دست نیز هستند، یکی از عواملی است که در قیمت بالای آن تاثیر بسزایی دارد. هر چه مبل شما دارای طراحی‌های ریز و پیچیده‌ای باشد، بطبع قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. برعکس این حالت، گل و طرح‎های منبت‎کاری درشت به مراتب ارزان‌تر هستند. به طور کلی قیمت مبلمان سلطنتی نسبت به مبل راحتی بسیار بالاتر است. مبل‎های کلاسیک به علت اینکه دارای ظاهر ساده‌تری نسبت به مبلمان سلطنتی هستند، ارزان‌تر می‌باشند. اگر شما دوست دارید که ظاهر مبل سلطنتی را با هزینه‌ی کمتری داشته باشید، مبل کلاسیک می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

IMG_20171107_125115

مزایا و معایب مبل سلطنتی

سبک و سلیقه‌ی شخصی از جمله فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید مبل می‌باشد. مبلمان بیشترین بخش از دکوراسیون خانه‌ی شما را اشغال می‌کند و همیشه شما با آن سروکار دارید. برای همین سلیقه و انتخاب خودتان باید جزو اولویت‌های اول‌تان باشد. اما با همه‌ی این‌ها واقعیت این است که مبل شما باید با سبک زندگی‌تان متناسب باشد. این نکته در راحتی و دوام مبلمان شما تاثیر بسزایی دارد. ما در این بخش به بررسی مزایا و معایب مبلمان سلطنتی به صورت جزئی‌تری می‌پردازیم تا شما بتوانید انتخاب درست‌تری داشته باشید.

راحتی

اگر بخواهیم روراست باشیم باید بگوییم که مبل سلطنتی بیشتر بخاطر جنبه تزیینی و دکوری آن مورد توجه قرار می‌گیرد و راحتی شما در آن زیاد لحاظ نشده است. برای همین است که از این مدل مبل بیشتر برای اتاق‌های پذیرایی و اتاق مهمان که زیاد کاربرد راحتی آن مهم نیست، استفاده می‌شود. پس اگر شما مبل را برای اتاق نشیمن و دورهمی‌های شبانه می‌خواهید بهتر است که به سمت مبلمان سلطنتی نروید. مبل‌های راحتی مثل مبل مدل ال یکی از پرکاربردترین مدل‌ها برای دکوراسیون‌های مدرن امروزی است که در عین تامین راحتی شما می‌تواند بسیار کاربردی نیز باشد.

حجم بالا

مبلمان سلطنتی حجم بالایی از اتاق را اشغال می‌کنند و بسیار جاگیر است. برای همین مبلمان سلطنتی بیشتر برای پذیرایی و سالن‌های بزرگ بکار برده می‌شود. خوب، این جنبه مبل سلطنتی هم می‌تواند به عنوان مزیت و هم عیب آن در نظر گرفته شود. اگر فضای خانه‌تان بزرگ است، شما خیلی راحت می‌توانید با یک ست ۹ نفره از مبل سلطنتی آن را پر کنید. اما اگر فضای خانه‌تان کوچک باشد، مبلمان سلطنتی برای خانه‌ی شما مناسب نخواهد بود و دکوراسیون نامتناسبی را برای شما ایجاد خواهد کرد. هر چند این موضوع می‌تواند کاملا سلیقه‌ای باشد و به نظر خودتان بستگی دارد. اگر شما به سبک مبلمان سلطنتی علاقه‌ دارید ولی فضای کوچک خانه‌تان به شما امکان استفاده از آن را نمی‌دهد، می‌توانید از مبلمان کلاسیک کمک بگیرید. این سبک مبلمان همان جذابیت و زیبایی مبلمان سلطنتی را دارد ولی در عین حال در اندازه‌های کوچکی تولید می‌شود و با سبک دکور امروزی بسیار هماهنگ است.

وزن سنگین

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، مبلمان سلطنتی به علت مرغوبیت بالای آن سنگین وزن هستند. برای بسیاری از خانم‌های خانه‌دار این ویژگی می‌تواند عیب بزرگی باشد. چرا که امکان جابه‌جایی آن همیشه وجود ندارد. اما همین وزن سنگین مبل به کیفیت و عمر بالای مبلمان اشاره دارد و یک مزیت مهم به شمار می‎آید. اگر شما به دنبال مبلی سبک و قابل حمل هستید، مبل سلطنتی نمی‌تواند برای شما مناسب باشد. قبل از خرید مبل سلطنتی، موقعیت قرارگیری آن را مشخص کنید. سعی کنید مبل سلطنتی را در قسمتی از خانه که نیاز به جابه‌جایی مبلمان ندارد، قرار دهید تا مجبور به جابه جایی آن نباشید.

دکوراسیون اطراف مبل سلطنتی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از خرید مبلمان سلطنتی مدنظرتان باشد، دکوراسیون خانه است. همانطور که از نام این سبک مبلمان مشخص است، بیشتر برای دکوراسیون‌های پرزرق‌وبرق مناسب می‌باشد. بهترین سبک‌های دکوراسیون برای قرارگیری مبلمان سلطنتی، سبک‌های فرانسوی، باروک و کلاسیک است. درست است که این موضوع تا حدودی سلیقه‌ای است اما توجه کنید که مبلمان سلطنتی شما باید با بقیه دکوراسیون‌تان ست شود وگرنه فضای ناهماهنگ و ناخوشایندی خواهید داشت. از رنگ و الگوی پرده تا دیوارها، فرش و تمام لوازم جانبی اتاق باید در سبک مشابهی انتخاب شوند. مطمئنا چنین دکوراسیونی هزینه‌ی هنگفتی را به شما تحمیل خواهد کرد. شما باید از قبل در مورد این موضوع فکر کنید و سپس به دنبال خرید مبلمان سلطنتی‌تان باشید.

چیدمان مبل سلطنتی

بیشتر ایرانی‌ها از مبل سلطنتی برای تزئین اتاق پذیرایی استفاده می‌کنند. همانطور که گفتیم غالبا مبل‌های سلطنتی در دو ست ۹ نفره و ۷ نفره تولید می‌شوند اما شما می‌توانید متناسب با فضای موجودتان تعداد صندلی بیشتری را سفارش دهید. با توجه به اینکه مبلمان سلطنتی بسیار باابهت و زیبا هستند، می‌توانند به عنوان نقطه کانونی اتاق شما بکار برده شوند. بهترین چیدمان برای مبل‌های سلطنتی سبک متقارن و قرینه می‌باشد که باعث می‌شود حالت رسمی و اشرافی مبلمان بیشتر به چشم آید. ابتدا قطعه مبلمان سه نفره را در دکور اتاق‌تان قرار دهید و سپس بقیه را نسبت به آن بچینید.

توجه کنید که شکل و معماری اتاق شما در چیدمان مبلمان تاثیر بسزایی دارند. چیدمان اتاق پذیرایی مستطیلی شکل معمولا با چالش‌های زیادی در دکوراسیون همراه است. هر گونه سهل‌انگاری و اشتباه می‌تواند فضای اتاق شما را به راهرو و فضای عریض تبدیل کند که بسیار ناخوشایند و غیرکاربردی خواهد بود. چیدمان منزل مربع شکل نسبت به اتاق‌های مستطیلی راحت‌تر است. اتاق‌های مربعی شکل کاملا متقارن هستند و شما می‌توانید با یک چیدمان متقارن بهترین دکوراسیون ممکن را بسازید.

مهم‌ترین رکن در چیدمان مبلمان، رعایت تعادل در فضای اتاق پذیرایی‌تان است. بهترین روش این است که فضای اتاق خود را با یک خط افقی و عمودی از مرکز به چهار بخش مساوی تقسیم کنید. سپس مقدار مبلمان در هر ربع را در نظر بگیرید و سعی کنید بین چهار ربع تعادلی را بسازید. اگر ربعی از اتاق خالی‌ است، می‌توانید با لوازم جانبی مثل آباژور یا مجسمه آن‌ها را پر کنید. خلاصه اینکه شما باید بتوانید از خلاقیت و مهارت‎های خود استفاده کنید و فضایی هماهنگ، جالب و راحت برای خودتان و خانوادتان بسازید.

مطمئنا تلاش برای ایجاد اتاق پذیرایی و نشیمن با مبلمان سلطنتی هزینه‌ی بسیار بالاتری را نسبت به دکوراسیون معاصر می‌طلبد اما به هر حال نتیجه‌ی آن بسیار زیباتر و ارزشمندتر خواهد بود. همینطور این سبک مبلمان هیچ وقت از مد نمی‌افتد و همیشه زرق و برق خود را در دکوراسیون خانه حفظ می‌کند. مبل سلطنتی با ظاهر شیک و اشرافی خود برای هر اتاق پذیرایی مناسب می‌باشد. به شرط آنکه شما در انتخاب سبک دکوراسیون و لوازم جانبی خود دقت کنید و فضای منسجم و هماهنگی را بسازید. همانطور که گفتیم سبک کلاسیک ، فرانسوی و باروک بهترین دکوراسیون برای مبل سلطنتی هستند که می‌تواند زیبایی مبلمان شما را چندین برابر کند. ما در اینجا سعی کردیم همه آنچه که در مورد مبل سلطنتی وجود دارد را با شما به اشتراک بگذاریم. شما کدام یک از مدل‌های سلطنتی را بیشتر دوست دارید؟ مایل هستید که در مورد کدام سبک از مبلمان سلطنتی بیشتر با شما صحبت کنیم؟ اگر تجربه‌ای در مورد استفاده از مبلمان سلطنتی دارید، خوشحال می‌شویم که در بخش نظرات آن‌ها را با ما در میان بگذارید.

IMG_20171107_125118

metiadmin

Leave A Comment