۳ اشتباه در چیدمان مبل که نباید مرتکب شوید

یکی از اشتباهات رایج در هنگام چیدن مبلمان، چیدمان ردیفی و چسبیده به دیوار است. برخی افراد به بهانه کمبود جا مبلمان منزل خود را مانند پشتی دور تا دور خانه می‌چینند، کاری که کاملا اشتباه است و از زیبایی مبلمان و منزل شما می‌کاهد. چیدمان مبلمان منزل باید به گونه‌ای باشد که یک فضای مشخص را ایجاد کند.

احتمالا کسی نداند دقیقا از چه زمانی پای سبک زندگی غربی به زندگی ایرانیان باز شد. معماری‌های پر رمز و راز ایرانی جای خود را به زندگی آپارتمان نشینی دادند. اتاق‌های ساده با فرش‌های بزرگی که کنج تا کنج خانه را پر می‌کردند و پشتی‌های رنگارنگ با نقش و بافت‌های حیرت‌انگیز، که فضایی برای هم‌نشینی‌های خانواده و اقوام بودند، جای خود را به مبل‌های جور و واجور داده‌اند. مبل‌هایی که انگار بیشتر برای هم‌جواری با تلویزیون آمده‌اند.

حال که سبک زندگی ما با مبل‌ها عجین شده‌است و مبل نشین شده‌ایم، بهتر است راه و رسم مبل داری را هم بیاموزیم! این که هر مبلی برای چه خانه‌ای مناسب است، این مبل‌ها را چگونه باید بچینیم و سایر وسایل خانه را به چه شکل در کنار این مبل‌ها قرار دهیم.

13607453584836e4594376e

چه مبلی بخریم؟

مبل‌ها با توجه مدل و تعدادشان به دسته‌بندی‌های ریز و درشت زیادی تقسیم بندی می‌شوند. اما مدل‌های رایج‌تری که در ایران استفاده می‌شوند، مبل‌های نیم‌ست که شامل یک کاناپه‌‌ٔ دو نفره و دو کاناپه‌‌ٔ یک نفره می‌شود و ست ۷ نفره که شامل یک کاناپه‌‌ٔ سه نفره، یک کاناپه‌‌ٔ دو نفره و دو کاناپه‌‌ٔ یک نفره است. ست‌های ۹ نفره معمولا ست ۷ نفره به همراه دو صندلی میزبان است. مبل‌های ال شکل یکی دیگر از مدل‌های رایج مبلمان بازار است.

اینکه چه مدلی برای منزل شما مناسب است در درجه اول به متراژ خانه شما و در درجه بعدی به سبک زندگی و رفت و آمدهای منزلتان بستگی دارد.

اگر در خانه کوچکی زندگی می‌کنید و خیلی اهل رفت و آمد و مهمانی‌های شلوغ نیستید، یک نیم‌ست کوچک و زیبا هم کفاف کار شما را می‌دهد. اما اگر علارغم متراژ کم خانه، میهمان‌های زیادی دارید، پیشنهاد می‌کنیم از مبل‌های ال شکل استفاده کنید. یک مبل ال شکل علارغم جای کمی که اشغال می‌کند فضای نشیمن بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد، هرچند میهمانان شما باید کمی مهربان‌تر کنار هم بنشینند!

اگر متراژ خانه شما در دسته متوسط ها قرار می‌گیرد، یک ست هفت نفره برای منزل شما مناسب است. اگر نگران تعداد زیاد میهمانان و کمبود مبل هستید، صندلی‌های میز ناهارخوری را طوری انتخاب کنید که در صورت نیاز بتوانید از آنها در کنار مبل‌هایتان استفاده کنید.

تنها در صورتی مبل‌های بزرگ و ست‌های نه نفره را انتخاب کنید که مطمئن باشید فضای کافی برای چیدن آنها دارید.

انواع-سبک-چیدمان-مبل

چه سبکی بخریم؟

به تعداد سبک‌های معماری و دکوراسیون، سبک طراحی مبلمان وجود دارد، اما وقتی صحبت از سبک مبل در ایران به میان می‌آید، صحبت بر سر مبل استیل و راحتی است. از اینکه چطور مبل‌های سبک‌های کلاسیک مثل ویکتوریایی، روکوکو و … در ایران به سبک استایل یا استیل معروف شد اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما به هر حال تمامی مبل‌های این سبک‌ها و حتی تلفیق‌های ناشیانه و غیرحرفه‌ای آنها در ایران به مبل‌های استیل معروفند. مشخصه اصلی این مبل‌ها بدنه‌های چوبی با کنده‌کاری و منبت‌کاری، رویه‌کوبی هایی با پارچه‌های پر نقش و نگار و حال و هوای کلاسیک آنهاست. این مبل‌ها، چه از نوع اصیل و واقعی سبک‌هایشان باشند، چه ملغمه‌ای ناشیانه از طرح و رنگ‌های بازاری‌پسند، مشخصه سبک کلاسیک هستند. اگر می‌خواهید این دسته از مبل‌ها را برای منزل خود انتخاب کنید، نه تنها باید فضایی مناسب سبک‌های دکوراسیون کلاسیک داشته باشید، بلکه باید سایر وسایل منزلتان را نیز به همین سبک و سیاق انتخاب کنید. مبل‌های استیل مناسب خانه‌های بزرگ هستند و برای پذیرایی از میهمانان و مراسمات رسمی مناسبند. اگر به این سبک از مبلمان علاقه دارید مطمئن شوید نه تنها فضای کافی برای چیدن این مبل‌ها را در منزل دارید، بلکه فضای مناسب برای چیدن یک ست مبلمان راحتی را نیز دارید.

مبل‌های راحتی در نقطه مقابل مبل‌های استیل، همه سبک‌های مدرن را شامل می‌شوند. مبل‌های راحتی برای استفاده روزمره و پذیرایی مناسبند. به دلیل تنوع بیش از حد سبک‌ها و مدل‌های این گروه از مبلمان، در هنگام انتخاب آنها با ابعاد و طراحی آنها نیز توجه کنید.

مبلمان-مدرن-در-دکوراسیون-داخلی-1

مبل‌ها را ردیفی نچینید 

یکی از اشتباهات رایج در هنگام چیدن مبلمان، چیدمان ردیفی و چسبیده به دیوار است. برخی افراد به بهانه کمبود جا مبلمان منزل خود را مانند پشتی دور تا دور خانه می‌چینند، کاری که کاملا اشتباه است و از زیبایی مبلمان و منزل شما می‌کاهد. چیدمان مبلمان منزل باید به گونه‌ای باشد که یک فضای مشخص را ایجاد کند.

در هنگام چیدن مبل‌ها به این نکته توجه داشته باشید که باید بین کاناپه‌ها با یکدیگر و دیوار فاصله مشخصی وجود داشته باشد. این فاصله حداقلی کاناپه‌ها با دیوار باعث می‌شود مبلمان شما بهتر دیده شود و فضای نشیمن و پذیرایی مشخصی را داشته باشید. اگر با کمبود فضا مواجه هستید و با ایجاد این فاصله بین کاناپه‌ها و دیوار بخشی از فضای مفید خانه را از دست می‌دهید، از مبل‌های ال شکل و به هم چسبیده استفاده کنید. این مدل‌ مبل‌ها تنها مدلی هستند که می‌توانید آنها را به کنج دیوار بچسبانید و از همه فضای خانه نهایت استفاده را ببرید.
1447829799

.

یک فرش کوچک برای زیر مبل‌ها انتخاب نکنید

فرش در فرهنگ ایرانی کاملا کاربردی و قابل استفاده است. در سنت ایرانی فرش کردن یک اتاق به معنای انتخاب یک فرش به ابعاد دقیق آن اتاق است. فرشی که کنج تا کنج اتاق را بپوشاند. فرش‌ها فضایی برای نشستن، استراحت، صرف غذا و همه کارهای روزمره یک خانه ایرانی را فراهم می‌کنند. اما وقتی نوبت به انتخاب فرش مناسب برای هم‌جواری با مبلمان خانه می‌رسد وضع فرق می‌کند. فرشی که می‌خواهید برای فضای نشیمن منزل خود انتخاب کنید باید ابعاد آن به گونه‌ای باشد که کمی از حاشیه دیوار فاصله داشته باشد و تنها به فضای چیدمان مبل‌ها محدود شود. با توجه به متراژ فضا و ابعاد مبلمان می‌توانید کاناپه‌ها را به گونه‌ای بچینید که کاملا روی فرش قرار بگیرند یا بخشی از آنها روی فرش باشد. در هر حال باید به گونه‌ای باشد که وقتی روی مبل می‌نشینید پای شما روی فرش قرار بگیرد. انتخاب یک فرش کوچک به طوری که از مبل‌ها فاصله داشته باشد یک کار رایج، اما اشتباه است. در عین حال ابعاد فرش باید به گونه‌ای باشد که در بزرگترین حالت، کمی از حاشیه فضای چیدمان مبلها بزرگتر باشد. انتخاب یک فرش بزرگ به طوری که یک ست مبلمان و میز ناهارخوری روی آن جا شود نیز اشتباه است.

8503

.

تلویزیون را محور چیدمان مبل‌ها قرار ندهید

معمولا چیدمان فضای نشیمن در خانه های ایرانی ابتدا با توجه به تابش نور آفتاب و سپس فضای میز تلویزیون انتخاب می‌شود و مبلمان خانه با محوریت تلویزیون چیده می‌شود. این بار که تصمیم گرفتید دکوراسیون خانه خود را تغییر دهید، مبل‎‌ها را به دور از تلویزیون و دور هم بچینید. یک فضای کاملا اختصاصی برای نشیمن در خانه خود بسازید. فضایی که افراد خانواده و میهمانان دور هم بنشینند و از هر دری سخنی بگویند. فضایی که واقعا برای دورهم نشستن آدم‌ها باشد، نه دورهمی با تلویزیون.

metiadmin

Leave A Comment